Zwycięstwo Światowskiego na litewskim torze Vilkyciai

fot. Sandra Baranowska

Łukasz Światowski wygrał piątą rundę Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross, która w weekend zorganizowana została na Litwie. Po drugim zwycięstwie w sezonie nasz kierowca zwiększył swoją przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej cyklu.


W weekend kierowcy startujący w rallycrossowych mistrzostwach kraju walczyli o punkty na litewskim torze Vilkyciai. Rywalizacja w cyklu toczy się w pięciu klasach: SC Cup, RWD Cup, SuperNational, SuperCars i SuperCars Light. W kategorii RWD Cup do zmagań przystąpiło czternastu kierowców, wśród nich Łukasz Światowski, który mimo słabszego występu w czwartej rundzie zorganizowanej w Toruniu (czytaj więcej) wciąż był liderem klasyfikacji generalnej całego cyklu. Na torze pojawił się w czwartek i od razu przystąpił do mocnych treningów. Kilkanaście przejazdów pozwoliło mu dobrze zapoznać się z torem i odpowiednio ustawić auto. Do zawodów był więc jak zawsze dobrze przygotowany i nastawiał się na walkę o zwycięstwo.

Z racji tego, że na litewskim torze gościmy tylko raz do roku bardzo ważny jest trening. Podczas niego testujemy kilka ustawień pojazdu aby upewnić się, że uzyskamy najszybszą możliwą konfigurację auta. Przejeżdżamy tempem wyścigowym nawet sto kilometrów – mówi Łukasz Światowski – Przygotowania i treningi przebiegły zgodnie z założonym planem i udało nam się wypracować odpowiednią formę przed zawodami

Włocławianin rozpoczął piątą rundę od wygranej pierwszej kwalifikacji, natomiast w Q2 zaskoczyła go bardzo długa, trwającą około pięćdziesięciu sekund procedura startowa. Po około trzydziestu sekundach Światowski był przekonany, że zostanie ona powtórzona, niestety bieg został puszczony, a nasz kierowca nie był przygotowany do startu.

Przez to zdarzenie do pierwszego lewego zakrętu dojechałem ostatni. Oczywiście mocno starałem się odrobić stratę, co finalnie pozwoliło skończyć Q2 na czwartej pozycji. Mimo starań trzecią kwalifikację ukończyłem trzeci, a w Q4 byłem drugi. Całe kwalifikacje zakończyłem na trzecim miejscu mimo tego, że posiadałem dokładnie taką samą ilość punktów jak zawodnik na drugim miejscu (177). Zadecydował lepszy bilans miejsc w poszczególnych biegach – opowiada kierowca - Trzecia pozycja dawała nam pierwszą linię do startu w półfinale, ale znów z pola nr 3. Udało mi się jednak dobrze wystartować i w pierwszym zakręcie wyjść na prowadzenie. Dowiozłem pierwsze miejsce mimo jazd z odpiętym tylnym amortyzatorem na dwóch ostatnich okrążeniach.

W finale sytuacja startowa wyglądała identycznie. Tam również udało się Łukaszowi dojechać do pierwszego zakrętu na pierwszej pozycji, której nie oddał już do mety. Wykręcił najszybszy czas okrążenia w finale, zbudował ponad czterosekundową przewagę nad drugim zawodnikiem i wygrał litewskie zawody zgarniając 22 punkty. To drugie z rzędu zwycięstwo Łukasza na torze Vilkyciai, w ubiegłym roku także stanął tam na najwyższym stopniu podium (czytaj więcej). Drugie miejsce zajął Wiktor Mączkowski (Automobilklub Nowomieski), a trzecie Maciej Kula (Automobilklub Toruński). Zwycięzca kwalifikacji Igor Sokulski uplasował się tuż za podium.

Teraz robimy sobie małą chwilę przerwy po tej wycieczce i powoli wejdziemy w przygotowania do kolejnej rundy w Słomczynie, którą bardzo lubię – mówi Łukasz - Jest to dość szybki tor, na którym nasza specyfikacja silnikowa czuje się bardzo dobrze. Liczę na dobre punkty, a głównym celem tego startu będzie utrzymanie lub zwiększenie przewagi na konkurentami w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski.

W "generalce" Światowski ma już 98 punktów na koncie, drugi jest Wiktor Mączkowski z 84 punktami, a trzecie miejsce zajmuje Igor Sokulski (Automobilklub Rzemieślnik), który uzbierał 82 "oczka". Do zakończenia tegorocznych zmagań w ramach Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross pozostały dwie rundy. 7 września kierowcy będą rozpoczną rywalizację na słomczyńskim Autodromie, natomiast ostatnie zmagania odbędą się w pierwszy weekend października.

[email protected]
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA