Polska edukacji poniżej średniej europejskiej

Jak wynika z Europejskiego Indeksu Kształcenia Ustawicznego (European Lifelong Learning Indicators - ELLI), udział Polaków w tego rodzaju edukacji jest ciągle bardzo niski. To pierwszy w Europie projekt badawczy porównujący poziom kształcenia, przeprowadzony na tak szeroką skalę. Wśród państw europejskich Polska zajmuje niskie miejsce w rankingu, razem z krajami Europy Południowej i Litwą.

Największe badanie poziomu kształcenia w Europie
Fundacja Bertellssmanna, zrzeszająca międzynarodowe grono badaczy, opublikowała, pierwsze na tak szeroką skalę, badanie porównawcze poziomu kształcenia w całej Europie. Jako punkt wyjścia do badań wzięto podejście do kształcenia ustawicznego zaproponowane przez UNESCO. Edukację podzielono na następujące kategorie: edukację szkolną, rozwój zawodowy, osobisty oraz społeczny. Pozwoliło to lepiej zrozumieć złożoność problemu kształcenia przez całe życie oraz przyjrzeć się edukacji we wszystkich sferach działalności człowieka .

Poziom życia a poziom edukacji

Relacja pomiędzy poziomem kształcenia i rozwojem państwa wyrażona jest w ogólnym indeksie ELLI. Rozwój państwa analizowany jest w dwóch kategoriach: ekonomicznej (przychód, poziom bezrobocia, wydajność) oraz społecznej (satysfakcja z życia, udział w życiu politycznym, zrównoważony rozwój). Dla państw wysoko rozwiniętych, takich jak Dania, Holandia i Szwecja wynosi on około 70 punktów. Średnia europejska wynosi 45 punktów. Według badań Polska znajduje się poniżej średniej europejskiej i w ogólnym indeksie ELLI otrzymała tylko 29 punktów. Wnioski z badania pokazują, że jest bezpośrednia zależność pomiędzy poziomem edukacji a dobrobytem państwa.

Alarmujące wyniki dla Polski
Udział dorosłych Polaków w kształceniu, po ukończeniu formalnej edukacji, jest ciągle bardzo niski. Indeks rozwoju zawodowego pokazuje przede wszystkim, jak wygląda edukacja pracowników w miejscu zatrudnienia. W tym wskaźniku średnia europejska wynosi 44 punkty. Polsce przyznano tylko 26 punktów. Dla porównania, nasi niedalecy sąsiedzi, Czesi otrzymali w tym wskaźniku aż 58 punktów.

- W porównaniu do zagranicznych przedsiębiorców, polscy pracownicy i pracodawcy wyraźnie mniej inwestują w rozwój kwalifikacji. Dlatego warto podkreślać, jak istotne jest dokształcanie i podnoszenie umiejętności zawodowych. Wiedzę i umiejętności trzeba zdobywać przez całe życie – mówi Aleksander Drzewiecki, Przewodniczący Rady Polskiej Izb Firm szkoleniowych.

Słaby rozwój zawodowy wpływa na mniejszą zdolność Polaków do adaptacji w nowych warunkach rynkowych, skutkuje mniejszą innowacyjnością oraz możliwością konkurowania z zagranicznymi firmami. - Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Bertelssmanna utwierdzają nas w przekonaniu, jak ważne jest szkolenie pracowników oraz ciągłe podnoszenie ich kompetencji. W związku z szybkim tempem globalizacji oraz rozwoju technologii na świecie, koncentracja na wiedzy i umiejętnościach powinna stać się jednym z kluczowych działań podejmowanych dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju w Polsce. Nie zapominajmy, że uczenie się jest naturalnym stanem dla człowieka i powinno trwać nieprzerwanie – mówi Anna Świebocka – Nerkowska, Dyrektor Zespołu Rozwoju Zasobów Ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polscy przedsiębiorcy mogą bezpłatnie korzystać z największej bazy szkoleń www.inwestycjawkadry.pl, powstałej na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W tej chwili ofertę szkoleń zarówno komercyjnych jak i współfinansowanych z funduszy unijnych prezentuje ponad 6000 firm szkoleniowych. Przyjazna wyszukiwarka pozwala szybko weryfikować propozycje szkoleń pod względem ceny, miejsca czy tematu szkolenia.
3 komentarze

*

Niestety taki jest obraz rzeczywisty polskiego szkolnictwa. Brakuje naprawdę ideowych nauczycieli ,a ci co są mają na względzie jedynie 3 rzeczy: awans, pieniądze i oczywiście nie napracować się.

1 1
ID:23488

Pytanie

No i może jeszcze wystartować w wyborach ?

1 1
ID:23492

Omnis

Najłatwiejsze studia to pedagogika. Kto zatem tam studiuje - Ci co na dostatecznych zdają maturę. Jednyna szansa to prywatyzacja wszystkich szkół albo wsparcie dla prywatnych w takiem samym procencie co dla publicznych. Proces zwiększania jakości potrwałby zapewne jakieś 15-20 lat ale miałby solidne podstawy. Teraz nauczyciel to zazdrosny, niedouczony chałturnik, który jak się czegoś nauczył to przez 30 lat będzie uczył tego samego. Jakość wynika z chorego systemu stanowiącego ochronkę dla nieuków!!!!!

1 1
ID:23502


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA