Pierwsze podsumowania rządowego programu Rodzina 500+

Jak przebiegało wypełnianie wniosków w pierwszym dniu ich składania, ile pieniędzy przeznaczono na realizację programu, kiedy może nastąpić wypłata pierwszych świadczeń - to główne tematy poruszone podczas konferencji prasowej zorganizowanej w biurze poselsko-senatorskim PiS Joanny Borowiak.


Najbardziej niecierpliwi wnioskodawcy pojawili się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ulicy Ogniowej na kilka godzin przed otwarciem placówki. Do południa stali w długiej kolejce, ale już po godzinie 12.00 było spokojniej i każdy z rodziców mógł bez przeszkód dopełnić formalności. W piątek przyjęto 600 wniosków w formie papierowej i około 80, które wpłynęły drogą elektroniczną.

Wprowadziliśmy dwuzmianowy system pracy, wnioski przyjmujemy od godziny 7.30 do 17.30. Taki system będzie obowiązywał przez trzy miesiące, chyba, że nabór wniosków zakończy się wcześniej. Środki finansowe w wysokości 160 tysięcy złotych na uruchomienie programu, oprogramowanie komputerowe, wyposażenie i wynagrodzenia pracowników otrzymaliśmy od wojewody - tłumaczył Piotr Grudziński, dyrektor MOPR.

Szacuje się, że we Włocławku z programu "Rodzina 500+" skorzysta około 11 tysięcy dzieci. Przewidywany koszt świadczeń na ten rok to 43 miliony złotych. Jak zapewniał Grudziński, pierwsza transza od wojewody wpłynęła już na konto.

Składanie wniosków sprawnie przebiega także w Gminie Włocławek, o czym poinformowała Elżbieta Grzegórska, kierownik GOPS Gminy Włocławek Do tej pory złożono około 25% wniosków. Na wypłatę świadczeń przeznaczone będą blisko 4 miliony złotych, a ze wsparcia skorzysta około 1500 dzieci.

Warto przy okazji przypomnieć, że rodziny uprawnione do świadczeń finansowych mają trzy miesiące na złożenie wniosków. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od terminu, w jakim zostały dopełnione formalności. Jeśli jednak ktoś złoży wniosek później niż w czerwcu, nie otrzyma wyrównania za minione miesiące. Jak przewiduje dyrektor MOPR pierwsze wypłaty mogą nastąpić na przełomie kwietnia i maja. Jako pierwsi pieniądze otrzymają ci, którzy chcą otrzymywać świadczenia przekazywane na wskazane konto bankowe.

Dotrzymaliśmy słowa - cieszyła się posłanka Joanna Borowiak przypominając, że program Rodzina 500+  został zapowiedziany w lutym 2014 roku, we wrześniu ubiegłego roku zaprezentowała do ówczesna kandydatka na premiera Beata Szydło, projekt został przyjęty przez rząd PiS i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę w ciągu 100 pierwszych dni funkcjonowania rządu.

Rodzina stanowi dla nas fundament, na którym chcemy budować przyszłość Polski. Program ma dać elementarnego bezpieczeństwa i stabilności, ma wyrównywać szanse rodzin z małych ośrodków i wsi z mieszkańcami dużych miast. To rodziny wielodzietne mają zapewnić Polsce wzrost dzietności i chcemy, by było ich jak najwięcej - powiedziała dr Joanna Borowiak.

Ustawa nie przewiduje możliwości weryfikacji, na jaki cel wydawane są pieniądze. Jak zapewniają działacze PiS, mają zaufanie do rodziców i wierzą w ich uczciwość. Gdyby jednak pojawiły się jakieś nieprawidłowości, zostaną opracowane odpowiednie przepisy w tej kwestii.
3 komentarze

gość-92229

Jakbyście na kler nie dawali 35 miliardów rocznie to te 500 na dziecko nawet by budżet nie ucierpiał ale dzieci w czarnych kiecach zawsze mają się dobrze .Obniżcie podatek dochodowy zlikwidować Urzędy Pracy i Opieki Społeczne albo Polska Prawicowa albo dalej Kiszczakowa

1 1
ID:66179

gość-10886

RE: 92229 To prawica nie lubi kleru? Niesłychane.

1 1
ID:66182

gość-92229

@~gość-10886: Chyba nie myślisz że PIS to prawica bo oni są bardziej lewicowi niż SLD .Chodzi mi o Korwina on na pewno nie pozwolił by aby kościół sponsorowany był z naszych podatków.
I co niesłychane?

1 1
ID:66185


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA