Czy łatwo przekupić egzaminatora?

Włocławski WORD broni się przed łapówkarzami. Chętnych do skorumpowania egzaminatora w zamian za pozytywne zaliczenie egzaminu na prawo jazdy nie brakuje. Ale uwaga! Na straży stoi technika - system losujący egzaminatorów i kamery w samochodach egzaminacyjnych.

W minionym roku włocławski WORD dość często miał problemy z kandydatami na kierowców. Zwłasza tymi, którzy w zamian za łapówkę szybciej i bez problemu chcieli zdać egzamin. Niestety nie łatwo przekupić egzaminatora - przekonała się o tym m.in. podchodząca do egzaminu szósty raz włocławianka, która w samochodzie egzaminacyjnym zaoferowała 200 złotych za pozytywną ocenę. Wszystko sfilmowała kamera wewnątrz pojazdu. Podobnie było w ciężarówce, gdzie mężczyzna oferował 300 złotych. Wpadł mimo, że w tym samochodzie kamery nie było. "Obowiązek rejestracji dźwięku i obrazu jest tylko w samochodach osobowych" - przypomina Jarosław Chmielewski, dyrektor WORDu. "Mimo to podjąłem decyzję o instalacji monitoringu również w ciężarówce". Kamery działają już od grudnia, co znacznie poprawia komfort pracy egzaminatorów. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o próby przekupstwa, ale i inne - niedwuznaczne - propozycje, których bez kamer nie można było łatwo wyjaśnić. Podobnie jak w samochodach osobowych zapis z wideo można wykorzystać także w razie wątpliwości co do przebiegu egzaminu. "Na wniosek osoby egzaminowanej oglądamy nagranie" - potwierdza dyrektor Chmielewski.
Wręczanie łapówek utrudnia także system losujący egzaminatorów. Od kilku miesięcy działa program komputerowy, który po zalogowaniu się przez egzaminatora losuje kandydatów na kierowców. System uniemożliwia podejrzenie kto kogo będzie egzaminował. Nie ma więc możliwości wcześniejszego spotkania się z egzaminatorem i np. wręczenia łapówki.

26 października

21-letni mężczyzna trzystuzłotową łapówką chciał przekonać egazmianatora do pozytywnego zaliczenia egzaminu na prawo jazdy. Do zdarzenia doszło podczas egzaminu na kategorię C+E, czyli ciężarówkę z przyczepą. Po stwierdzeniu błędów, egzaminator przerwał egzamin, wtedy doszło do próby wręczenia pieniędzy. Egzaminator odmówił i o zdarzeniu powiadomił policję, która zatrzymała mężczyznę.

12 listopada

Kandydatka na kierowcę, szósty raz podchodząca do egzaminu, zaproponowała egzaminatorowi łapówkę. Do zdarzenia doszło na placu manewrowym, w momencie gdy egzamin już rejestrowały kamery wewnątrz samochodu. 200 złotych było w dokumentach, które kobieta wręczyła egzaminatorowi.
2 komentarze

Stefan

Jakby tam zero dołożyli, to na bank by zdali, kazdy ma swoją cenę

1 0
ID:186

Aka

Heh mysleli ze takie sumy ich skusza:p.Tak niskie ze az podejrzane ze byli podstawieni,wkoncu rzadowi nie maja kasy:p.A kamera nie ma nic do rzeczy bo lapowki sa wreczane zanim egzaminator ja wlaczy.Nie raz znaczaco przed tym mowia"No to zaraz wlaczymy kamerke i ruszamy...."200 zl lapowki heh: p

0 0
ID:191


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..