10 rad dla przyszłych mam

Początki ciąży to pasmo kaprysów kulinarnych, ze znaczenia których nie zdawałaś sobie jeszcze sprawy. Ale kiedy pochłonęłaś kolejne śledzie w zalewie i uprosiłaś męża, żeby w nocy szukał Twoich ulubionych lodów czekoladowych, kupiłaś test ciążowy. Wizyta u lekarza potwierdziła: będziesz mamą! Teraz swoje upodobania kulinarne będziesz musiała podporządkować tej małej istotce, która rozwija się pod Twoim sercem.

Mleko i przetwory mleczne
To najlepsze źródło wapnia - budulca kości i zębów - niezbędne do prawidłowej pracy mięśni, serca i układu nerwowego. W okresie ciąży potrzeba ok. 1200-1500 mg tego pierwiastka dziennie (szklanka 3,2-proc. mleka zawiera ok. 340 mg wapnia). Nabiał dostarcza także białka oraz witamin A, D, E, K, B2 i B6. Jeżeli nie bardzo lubisz mleko, możesz zastąpić je jogurtami, serami, zwłaszcza żółtymi i białymi, oraz masłem. Aby dostarczyć organizmowi ok. 1200 mg wapnia, w ciągu doby należy spożyć np.: 1 jajko, 1 szklankę mleka, 1 jogurt, 1 kefir, 2 plasterki żółtego sera.

Mięso i wędliny
Zawierają białko, witaminy B1, PP, B12 oraz łatwo przyswajalne żelazo, cynk i inne minerały. Kobieta w ciąży powinna 2 razy dziennie jeść średnią porcję mięsa z kurczaka lub indyka, cielęciny, ewentualnie chudą wędlinę. Po posiłku mięsnym trzeba napić się soku owocowego bogatego w witaminę C, ponieważ ułatwia to wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko anemii podczas ciąży.

Ryby
Mają w sobie prawie tyle samo białka co mięso i należy je jeść 2-3 razy w tygodniu. Są dobrym źródłem wit. A i D oraz niektórych składników mineralnych (fosfor i jod). Ryby morskie (sardynka, tuńczyk, łosoś, makrela) warto jeść ze względu na dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (co zapobiega nadciśnieniu), a ryby rzeczne - ponieważ zawierają dużo fosforu.
 
Warzywa
Dietetycy zalecają przede wszystkim: warzywa kapustne - bogate w witaminę C, błonnik i kwas foliowy; w niewielkich ilościach warzywa strączkowe, zawierające wartościowe białko, witaminy z grupy B oraz m.in. kwas foliowy; buraczki czerwone - obfitują w kwas foliowy, niezbędny do tworzenia czerwonych krwinek, ponadto sok buraczany wypłukuje z organizmu toksyny;pomidory - regulują trawienie i dostarczają wartościowych składników odżywczych i mineralnych.
 
Oleje roślinne
Oliwa z oliwek, oleje słonecznikowy czy sojowy dostarczają energii, ale przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie (ponadto są one niezbędne w procesach dojrzewania układu nerwowego dziecka). To także źródło rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K. Oliwę i oleje najlepiej spożywać jako dodatek do surówek i sałatek.
 
Jaja
Białko jaj jest bardzo wartościowe, dostarcza bowiem składników odżywczych niezbędnych do budowy tkanek. Jaja zawierają ponadto żelazo, wit. A i D oraz składniki mineralne (m.in. wapń). Trzeba jednak pamiętać, by  w tygodniu nie jeść więcej  niż 3-4 jaj, ponieważ zbyt duża ich ilość podnosi poziom cholesterolu we krwi.

Napoje
Przyszła mama powinna wypijać codziennie ok. 2-3 litrów płynów, ponieważ dzięki temu z jej organizmu usuwane są substancje toksyczne, a tym samym zmniejsza się ryzyko zakażenia dróg moczowych i zapaleń pęcherza moczowego. Ponadto lepiej funkcjonują układy pokarmowy i krążenia. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, naturalne soki (np. z czarnej porzeczki, pomarańczy, winogron - o wysokiej zawartości witaminy C, która ułatwia przyswajanie żelaza), herbatki owocowe (np. malinowa z dziką różą - orzeźwia i wzmacnia) i ziołowe (np. z melisy - uspokaja, poprawia trawienie).

Produkty zbożowe
To podstawa zdrowej diety. Płatki, makarony, pieczywo pełnoziarniste to cenne źródła białka roślinnego, węglowodanów złożonych, błonnika, wit. z grupy B oraz składników mineralnych (oprócz wapnia!).
 
Kasze
Gryczana, jęczmienna, jaglana - są sycące, a jednocześnie dostarczają organizmowi wit. z grupy B oraz błonnika, dzięki czemu znacznie usprawniają działanie układu pokarmowego. Uwierzcie, przyszłe mamy, że kasza gryczana doskonale smakuje z gulaszem, a jęczmienna to podstawa krupniku. Należy je jadać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Owoce
Warto jadać owoce sezonowe - porzeczki czarne i czerwone, maliny (jedno z najlepszych źródeł kwasu foliowego, a poza tym błonnika i wit. C), jagody, jabłka (źródło wit. C i potasu; pomagają przy zaparciach). Spośród cytrusów i owoców egzotycznych polecane są zwłaszcza pomarańcze, mandarynki, kiwi i arbuzy. Z kolei banany są dość kaloryczne i sycące (czasem też łagodzą zgagę), a ponadto bogate w potas - pierwiastek niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Owoce suszone natomiast (np. rodzynki, morele, figi, śliwki) mają właściwości przeczyszczające i są dobrym źródłem błonnika, żelaza, potasu i manganu. Większość owoców jest niskokaloryczna, dlatego można je jeść po każdym posiłku (ok. 5 razy dziennie); ułatwiają m.in. trawienie i wchłanianie żelaza, poprawiają kondycję organizmu.
4 komentarze

antydziałkowiec

Ale najwpierw zastanówcie sie czy we Włocławku nie należąc do ,,partyi ''macie warunki by zostać mamą .polityka prorodzinna i brak pracy nie zostawią dla was złudzeń ! A odporność jest potrzebna owszem ,ale do walki z glupotą politykierów głoszących prowadzenie polityki prodzinnej w tym dzikim kraju - na papierze !!

1 3
ID:105

wini

Mam pytanie przede wszystkim dla Pań, i z góry dziękuję za odpowiedź. Właśnie przeprowadziłam się do Włocławka i szukam dobrego ginekologa,ponieważ okazało się, że jestem w ciąży. Czekam na jakąkolwiek podpowiedź.

2 0
ID:108

litwinski

@~wini: Litwiński al. Fryderyka Chopina 43 ale wizytka 150 zetka;p
medyk-litwinski.pl

8 0
ID:109

antydziałkowiec

Udaj się raczej do Torunia -bo we Włocławku klika bierze drożej a leczy gorzej i...do tyczy to równiez innych specjalizacji .......tu leczenie jest tylko na papierze ...a i sa tacy ktorym pacjent kartki musi przewracać bo ..sami nie potrafią....

0 2
ID:120


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA