Marszałkowie o gazie z łupków

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj (16 stycznia) w Warszawie w spotkaniu szefów zarządów województw, w których prowadzone są poszukiwania i szacowanie złóż gazu łupkowego. Samorządy dziewięciu regionów wypracowują formułę współpracy, która pozwoli na właściwe monitorowanie procesów poszukiwawczych i eksploatacyjnych.

Samorządy województw postanowiły współpracować w tej dziedzinie jeszcze w ubiegłym roku, kiedy pojawiły się pierwsze publiczne doniesienia na temat wielkich polskich złóż gazu z łupków oraz związanych z tym możliwości dla naszej gospodarki. We wrześniu dziewięciu marszałków podpisało się pod listem intencyjnym, w którym wyrażają wolę wspólnych i uzgodnionych działań na rzecz jak najlepszego wykorzystania rodzących się szans przez regionalne społeczności. Intencją sygnatariuszy jest nie tylko budowanie dobrego klimatu dla inwestycji w tym zakresie, ale też uzyskanie efektu synergii, który pozwoli być w tej mierze silniejszym partnerem w relacjach z rządem i inwestorami.

Pod listem podpisali się marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Tematem warszawskiego spotkania były między innymi stan zaawansowania prac poszukiwawczych, działania na rzecz ułatwienia dialogu między inwestorami a lokalnymi społecznościami i służbami ochrony środowiska oraz potencjalne kierunki zmian prawa tak, by przepisy były lepiej dopasowane do aktualnych warunków i potrzeb regionów.

- Ustaliliśmy powstanie międzyregionalnego zespołu, który będzie wyznaczać kierunki współpracy oraz wspólną politykę w tym zakresie. Będzie też partnerem dla rządu, co powinno nam zapewnić wpływ na legislację
 
powiedział po zakończeniu rozmów marszałek Całbecki.

W Kujawsko-Pomorskiem koncesje na poszukiwania gazu łupkowego dostało dziesięć przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych, obszar objęty tymi koncesjami obejmuje powiaty brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, rypiński, świecki, tucholski, wąbrzeski i radziejowski. Obecnie prowadzone są badania sejsmiczne, ale jeszcze w pierwszym kwartale tego roku jeden z koncesjonariuszy, kanadyjska firma Talisman Energy, planuje uruchomienie próbnych odwiertów w rejonie Brodnicy, które pozwolą na ocenę wartości energetycznej surowca.  Od takiej oceny zależy decyzja o wydobywaniu gazu na skalę przemysłową, ale w tym celu niezbędne jest ubieganie się o wydawaną na poziomie rządowym koncesję wydobywczą. Procedura taka potrwa około dwóch lat 
podkreśla gospodarz województwa.

W naszym Urzędzie Marszałkowskim wyzwania związane z eksploatacją złóż gazu z łupków traktowane są bardzo poważnie. W celu ścisłego monitorowania wszystkich związanych z tym procesów, a także tworzenia płaszczyzny dialogu między przedsiębiorstwami planującymi eksploatację złóż a reprezentacjami lokalnych społeczności oraz służbami planistycznymi i ochrony środowiska, marszałek Piotr Całbecki powołał pełnomocnika zarządu województwa.

4 komentarze

Zibi

Jedyny konkret to utworzenie kolejnego stanowiska dla pełnomocnika. Czy może ktoś wie jaka jest ocena marszałka na temat eksploatacji złóż gazu i co zamierza zrobić w zakresie ochrony środowiska aby koncerny zagraniczne nie pompowały nam w głąb ziemi różnego chemicznego syfu....

1 1
ID:36432

antydziałkowiec

Ciekawe czy temat ,,głębokich kieszeni'' które ujawniło CBA przy gazie łupkowym też był ,,poruszany'' ?

1 1
ID:36443

Mk

W Bułgarii na szczeblach rządowych podejmowane są decyzje o wstrzymaniu poszukiwań z uwagi na negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludnośći. Ta technologia obecna powoduje zdaniem bułgarskich wladz zanieczyszczanie wód głębinowych. A u nas...zachwyt;) bo Amerykanie ...

1 1
ID:36478

Rozliczenie

Jestem przeciw wydobyciu gazu łupkowego w Polsce głównie ze względu na długoterminowe konsekwencje środowiska geologicznego i zatrucie wody które może być niemożliwe do naprawy.Musimy się zorganizować i pokazać swój głos.Nie może być tak że rząd sobie inwestuje naszym kosztem bez naszego zdania i bez rzetelnych,wyczerpujących informacji i argumentów.

1 1
ID:36526


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA