Gdzie pochować psa, kota lub papużkę
W Polsce istnieje zaledwie kilka miejsc, w których można legalnie pochować zwierzęta domowe. Być może i we Włocławku pojawi się szansa na godne pożegnanie się z ukochanym zwierzątkiem, które zakończyło swój żywot. Rada Miasta przegłosowała projekt uchwały w tej sprawie.
Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) NR 1069/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi (...), padłe zwierzęta domowe stanowią surowiec kategorii I, a więc szczególnego ryzyka i podlegają bezpośredniemu przetworzeniu w zakładzie utylizacyjnym kategorii I a następnie, spopielaniu w zatwierdzonej spalarni – czytamy na stronie Inspekcji Weterynaryjnej. Pod jej nadzorem znajduje się zaledwie 9 cmentarzy dla zwierząt towarzyszących. Aby taki punkt grzebalny zwierząt mógł powstać, potrzebna jest decyzja administracyjna spełniająca wymogi zezwolenia.
Podczas poniedziałkowej sesji radni jednogłośnie przegłosowali projekt uchwały, w której zawarto warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych psów i kotów a także grzebowisk i spalarni.
Miasto na pewno nie wybuduje grzebowiska dla zwierząt, ponieważ nie ma na to środków finansowych. Natomiast tą uchwałą chcielibyśmy zachęcić prywatnych przedsiębiorców, aby otwierali tak zwane cmentarze dla zwierząt, które funkcjonują w innych miastach. Jeśli będą chętni, zrobimy wszystko, aby znaleźć odpowiedni teren zapewnia Andrzej Sołtysiak.
Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej przyznaje, że problem z pochowaniem zwierzaka to nie tylko kwestia miejsca, ale także sporych kosztów.
Nie można pochować go w lesie czy parku, jedynym wyjściem jest wezwanie firmy utylizacyjnej, ale to kosztuje nawet do 500 złotych. Saniko zbiera martwe zwierzęta, ale tylko te, które padły na drogach publicznych czy terenach miejskich wyjaśnia dyrektor WGK.
Najbliższe miejsce pochówku zwierząt znajduje się w Toruniu. „Tęczowy las” proponuje chowanie zwierząt w kartonach lub woreczkach biodegradalnych. Usługa pochówku wraz z prawem do kwatery na dwa lata kosztuje od 104 do 260 złotych.
Zgodnie z uchwałą mogłoby także powstać kolejne schronisko dla bezdomnych zwierząt, co znakomicie poprawiłoby sytuację w jedynym funkcjonującym we Włocławku schronisku przy ulicy Przemysłowej.
O tym, jak radzą sobie niektórzy właściciele padłych psów i kotów pisaliśmy także tutaj