Tempo wdrażania jest duże, bo mamy na to tylko sześć i pół roku. W pierwszym kwartale 2024 uruchomione będą środki, które pozwolą na zatrudnienie większej liczby psychologów w podstawówkach i szkołach średnich w całym regionie.
Nabory wniosków - zarówno w trybie konkursowym, jak i w trybie niekonkurencyjnym – uruchomiliśmy już w kwietniu, w cztery miesiące po zatwierdzeniu programu przez Komisję Europejską. W ciągu 7 miesięcy ogłoszono 75 naborów z łączną pulą środków 550 mln euro (30 procent alokacji programu). Do dziś złożono w nich 131 wniosków o dofinansowanie projektów, 38 z nich to przedsięwzięcia już wybrane do dofinansowania.
Stan kontraktacji, czyli podstawowego wskaźnika dla programu, to prawie 13 proc. Założyliśmy, że do końca roku będzie to 15 proc. (280 mln euro) - i to bez problemu osiągniemy. Ważne jest to, że kończymy perspektywę poprzednią i jednocześnie rozpoczynamy dynamicznie nową, dzięki czemu nie ma dziury w finansowaniu projektów. To jest sukces naszego regionu – powiedział dyrektor Departamentu Zarządzania FEdKP w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Pietrucień.
Dzięki takim postępom dobrze plasujemy się w klasyfikacji krajowej – jesteśmy na piątym miejscu pod względem wartości podpisanych umów i na siódmym jeśli chodzi o ich liczbę. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że na duże tempo wdrażania FEdKP wpłynęła m.in. decyzja o przekazaniu blisko miliarda złotych Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki dla przedsiębiorstw i samorządów lokalnych.
Aktualnie trwające nabory wniosków dotyczą m.in. edukacji ekologicznej, rozwoju turystyki, rewitalizacji przestrzeni publicznej, włączenia społecznego i praktycznych aspektów polityki senioralnej. Na ostatnim (siódmym z kolei), listopadowym posiedzeniu Komitetu Monitorującego FEdKP przyjęto kryteria wyboru projektów związanych z regionalną promocją gospodarczą, wsparciem eksportu, adaptacją do zmian klimatu, mobilnością miejską i bezpieczeństwem, a także pakiet kryteriów dotyczących wdrażania mechanizmu RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność), czyli segmentu realizowanego za pośrednictwem lokalnych grup działania (LGD).
Stan wdrażania FEdKP 2021-2027 (prezentacja Departamentu Zarządzania FEdKP)