Marszałek Piotr Całbecki od 17 lat na czele województwa

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki jest samorządowym liderem regionu od 17 lat. Te blisko dwie dekady to czas negocjowania i inwestowania wielomiliardowych środków europejskich, przyspieszonej modernizacji i wielkiego skoku cywilizacyjnego naszego regionu, realizacji oczekiwanych przez mieszkańców polityk społecznych.


Jako sukces trzech już zakończonych i trwającej czwartej kadencji wskazać należy przede wszystkim przebiegającą na wszystkich polach modernizację regionu, dokonującą się głównie dzięki środkom Unii Europejskiej i mądremu ich inwestowaniu. Gospodarz naszego województwa negocjował z Brukselą trzy programy regionalne – 2007-2013, 2014-2020 i nowy program perspektywy 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Łączna pula środków dla naszego województwa w ramach trzech perspektyw to 45 miliardów złotych! 

Cały czas pamiętam o tym, że celem działań samorządu województwa są jakość i poziom życia mieszkańców Kujaw i Pomorza, niezależnie od tego, czy mieszkają w jednej ze stolic regionu, czy w niewielkiej wsi. Jestem też przekonany, że największym kapitałem regionu są ludzie – solidni, pracowici, dobrze wykształceni, przyjaźni, otwarci. To Państwo są kreatorami rozwoju i wzrostu. To wszystko jest naszym wspólnym dorobkiem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Sukcesem są też z całą pewnością polityka inwestycyjna (z wybudowanym nowym kompleksem Szpitala Zespolonego w Toruniu, inwestycjami w Centrum Onkologii i włocławskim Szpitalu im. Popiełuszki oraz programem modernizacji sieci drogowej województwa), polityka społeczna (z akcentem na rodziny z dziećmi z jednej i seniorów z drugiej strony) oraz polityka gospodarcza z jej najnowszą odsłoną w postaci uruchomienia miliarda złotych z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki, skutkująca liczącymi się wpływami do budżetu województwa w postaci podatków od firm.

Dzięki aktywności marszałka Piotra Całbeckiego Kujawsko-Pomorskie jest rozpoznawalne w Europie. Gospodarz naszego województwa zasiada w Europejskim Komitecie Regionów, który jest ważną instytucją doradczą gremiów sprawczych Unii Europejskiej. Właśnie dla Komitetu Regionów przygotował jako sprawozdawca opinię w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu, a wcześniej opinię w sprawie adekwatności kluczowych aktów prawa europejskiego w dziedzinie ochrony wód. W obu tych kwestiach wielokrotnie zabierał głos, opowiadając się za zrównoważonym rozwojem uwzględniającym kwestie ochrony środowiska, za zachowaniem bioróżnorodności i wzmocnieniem rolnictwa ekologicznego, za wzmocnieniem i promocją lokalnych systemów żywnościowych, a także przeciw nadmiernej chemizacji rolnictwa. Warto podkreślić, że realizacja tych postulatów przez Radę Europejską i Komisję Europejską jest kolejną szansą dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa.

Szansą nową na ochronę interesów kujawsko-pomorskich rolników jest nominacja marszałka Piotra Całbeckiego na współsprawozdawcę opinii Europejskiego Komitetu Regionów na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, jednego z kluczowych dokumentów dotyczących przyszłości europejskiego rolnictwa.
1 komentarz

Lala20


No Panie Marszałku Całbecki, niczym rzymski wódz i póżniejszy Cesarz Hadrian, gratuluję.
On w północnej Anglii wybudował dłuuuuuuuuugi mór, a Pan co stworzył?

0 0
ID:86052


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA