Czwarta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

18 marca odbyła się IV sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przed rozpoczęciem obrad radni wzięli udział w uroczystym otwarciu XXVI edycji Welconomy Forum in Toruń.


Podczas sesji radni omówili raport o stanie rozwoju gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2012-2017 wykonany na potrzeby monitorowania realizacji ustaleń strategii rozwoju województwa. Głównym celem raportu jest przedstawienie statystycznie mierzalnych zmian stanu rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego na tle innych województw oraz regionów UE, a także zmian wewnątrz województwa charakterystycznych dla poszczególnych miast i gmin. Analizowane wskaźniki ukazują najistotniejsze dziedziny życia społeczno-gospodarczego związane m.in. z potencjałem ekonomicznym, poziomem rozwoju przedsiębiorczości, uwarunkowaniami rynku pracy, poziomem edukacji młodych mieszkańców województwa, a także dynamikę zmian demograficznych następujących w naszym regionie i ich wpływ na jego dalszy rozwój. 

W wystąpieniu dyr. Adama Stańczyka podsumowującym główne tezy z raportu zaakcentowanych zostało kilka najistotniejszych parametrów ilustrujących procesy zachodzące w życiu społeczno-gospodarczym regionu m.in. istotna rola rolnictwa w gospodarce województwa, coraz intensywniej rozwijająca się branża uzdrowiskowa oraz znacząca poprawa poziomu bezrobocia a także stały wzrost liczby ludności w wieku poprodukcyjnym. Radni zabierający głos po przedstawieniu raportu zwracali uwagę na niedocenianie przez autorów dokumentu znaczenia małych ośrodków, leżących poza zasięgiem oddziaływania największych i najsilniejszych centrów ekonomicznych regionu, a także potrzebę aktualizacji zapisów strategii rozwoju województwa, na potrzeby monitorowania której powstał raport.  

Radni podjęli uchwałę o przyznaniu Powiatowi Świeckiemu dotacji na zmianę nawierzchni i przebudowę dróg, które wcześniej były drogami wojewódzkimi. Ich stan techniczny wymaga gruntownego remontu, w ramach którego mają zostać także położone chodniki i wybudowane zatoki autobusowe. Inwestycja ma dotyczyć ponad 25-kilometrowego odcinka od skrzyżowania z DW240 do Laskowic, 270-metrowego odcinka w Świeciu od ul. Miodowej do ul. Wojska Polskiego i ponad 19-kilometrowego odcinka od DW240 do Osia. Z całą pewnością przebudowa tych dróg przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Jak co roku sejmik na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania z gmin określił powierzchnię uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych. Ponadto radni zapoznali się z informacją o ubiegłorocznej działalności Państwowej Inspekcji Pracy w naszym województwie i o aktualnej oraz ubiegłorocznej sytuacji na rynku pracy, a także  o wykonaniu w 2018 r. wojewódzkiego programu przeciwdziałania narkomanii i o realizacji w latach 2017-2018 programu opieki nad zabytkami w naszym województwie.
1 komentarz

gość-99609

prosimy wszystkich poslow o sprowokowanie przywrocenia zabranych mieszkancom zza Wisly linii autobusowych. Jezdzi 9 tka za Wisle. Daczego nie mogly jezdzic 7 i 6 ? To tylko pare kilometrow dalej. Jest petycja. Àle wladze ignoruja wolanie podatnikow zza Wisly.

0 0
ID:80946


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..